Zobrazit kategorie
Máte rádi jiskru čirého diamantu nebo chcete osadit kousek zajímavého minerálu, se kterým chcete propojit Vaše snubní prsteny? V tomto průvodci Vám vysvětlíme, jaké jsou jednotlivé typy kamenů, jejich vlastnosti, tvary a také možnosti jejich osazení.
V tomto článku se dozvíte:
- jak mohou drahé kameny vypadat
- jaké drahé kameny nejčastěji používáme
- jak se kameny osazují do prstenu
- jaké jsou další možné ozdoby prstenu
1) RAW (naturál)
První skupinou jsou kameny, u který je ponechán přirozený vzhled. Nejtypičtějším zástupcem jsou vltavíny nebo zrníčka českého granátu. Můžete si ale nechat osadit třeba i kamínek přivezený z daleké pláže, ke kterému máte blízký vztah.
Těmto kamenům ponecháme přírodní povrch a upraví se u nich pouze celkový tvar tak, aby se daly osadit do prstenu. Povětšinou se jedná o vybroušení do tvaru kolečka nebo oválu, který se vlepí do připraveného lůžka v prstenu nebo se zafasuje do drahého kovu. Takto osazený kámen je dobře chráněn proti nechtěnému rozbití. Pokud se přeci jen stane, že se Vám kámen rozbije, je možné jej snadno vyměnit.
Druhou variantou spojení prstenu a RAW kamene je uchycení pomocí „paciček“, kterým se odborně říká krapny. Ty kámen k prstenu pevně uchytí. Nevýhodou tohoto typu osazení je, že kámen a krapny vystupují nad prsten a můžete se tak za ně zachytávat. Proto bychom tento způsob doporučovali raději na solitérní prsteny. Více o osazení kamenů je zde.
2) Kabošon
3) Broušené (fazetované) kameny
Kubický zirkon. Jedná se o levnější volbu při náhradě diamantu. Pro osazení do šperků používáme laboratorní zirkony. Jsou dostupné v různém barevném provedení a jejich cena je oproti pravému kameni mizivá. Zirkon je tradičním kamenem díky své tvrdosti, která se blíží tvrdosti rubínu nebo safíru. Optickými vlastnostmi se přibližuje pravému diamantu.
Moissanite lze považovat za „chybějící článek“ na českém trhu mezi zirkonem a diamantem. Jedná se o uměle vyrobený kámen s obdobnými vlastnostmi jako má diamant.
Olivín (Peridot). Olivín má jasně zelenou barvu připomínající živou olivovou zelenou, odtud tedy český název olivín. Peridot je poměrně tvrdý kámen, na Mohsově stupnici tvrdosti je na 7. stupni z 10. Peridot se vyskytuje i v České republice, a to na Semilsku poblíž obcí Kozákov či Smrčí. Pokud se osazuje do prstenu broušený olivín, musí být usazen do těla prstenu pouze do tzv. cargle (viz níže, způsoby osazení).
Diamant je krystalickou formou uhlíku „C“, která se řadí mezi vůbec nejtvrdší známé přírodní minerály. Mnohdy dochází k záměně s briliantem. Briliant je pouze nejznámějším diamantovým brusem. Nejcennější vlastností je schopnost rozkládat světlo na spektrální části a odrážet tak barevné odlesky. Diamant je nejčastěji prezentován jako „bílý“, bezbarvý drahokam, ale má i barevné odstíny, včetně černé. Jelikož jsou diamanty přírodní produkty, velmi často se můžeme setkat s tím, že je jejich čistota něčím ovlivněna. V případě drahokamů se jedná o inkluze, tedy vměstky nacházející se uvnitř hodnoceného kamene. Parametr čistoty diamantu pak popisuje jejich počet, velikost, umístění a barvu. Do našich prstenů osazujeme neupravované čiré přírodní diamanty briliantového brusu, barva G-H, kvalita VS-VS1, SI1. Dále nabízíme přírodní diamanty černé, které jsou upravované ozařováním nebo teplotou pro dosažení černé barvy. Všechny diamanty dodáváme s certifikátem pravosti kamene.
Rubín je jedním z nejcennějších drahých kamenů, jehož hodnota může být někdy dokonce vyšší než cena přibližně stejně velkých diamantů. Rubín je ceněn především pro svou krásnou barvu a taky jedinečnou tvrdost a odolnost (9 na Mohsově stupnici), která mu mimo jiné propůjčuje ideální vlastnosti pro broušení. Díky němu pak kámen získá tolik ceněný, vysoce lesklý povrch. Díky barevné variabilitě, od růžové přes purpurově červenou (tzv. holubí krev), červenou až hnědočervenou, je rubín považován za jeden z nejvýraznějších a nejkrásnějších drahokamů.
Safír je druh minerálu korund, stejně jako červený rubín. Můžeme tedy říci, že safír je modrým bratrem rubínu. Safír je hned po diamantu druhým nejtvrdším drahokamem na světě. Stejně jako rubínu, i jemu náleží číslo 9 na Mohsově stupnici tvrdosti. Ačkoli máme většinou safír spojený s modrou barvou, tímto názvem se označují v podstatě všechny drahokamy na bázi korundu, kromě již zmíněného červeného rubínu. Setkat se tedy můžeme se safírem různých barev. Většina safírů nemá přirozenou intenzivní modrou barvu a musí být tedy upravovány tepelným ohřevem, aby měly požadovaný odstín a lesk.
Říční perly jsou známé svou širokou škálou barev a tvarů. Každá z nich je originál a najít dvě podobné perly je opravdu těžké. V dnešní době na trhu zcela dominují sladkovodní perly obarvené do celé škály odstínů. Na Mohsově tvrdostní stupnici je řadíme k hodnotám 2,5-4,5. Jsou tedy poměrně měkké. Pokud do nich budeme rýpat ostrým předmětem, snadno je poškodíme. Nevydrží ani kontakt s kyselinami a zásadami, které leptají jejich povrch. Perly pak ztrácejí lesk a vrstvy perleti se mohou začít odlupovat.
Jantar je jeden z nejstarších a nejvyhledávanějších světových pokladů. Je lehký, ale i křehký. Jedná se o fosilizovanou pryskyřici stromů starou nejčastěji kolem 50 milionů let. Nejběžnější barva jantaru je zlatavě žlutá, ale nalézají se odrůdy zcela průhledné, červené, kávové i bílé. Zajímavé je, že se dodnes nepodařilo jantar uměle vyrobit, přestože je poměrně dobře známo jeho chemické složení i předpokládaný postup vzniku.
Měsíční kámen, nebo také selenit či adular. Měsíční kámen je dnes jedním z neujvyhledávanějších drahokamů, a to díky unikátnímu vzhledu, který lze připodobnit jako světélkující mlžný měsíční opar - adularescence.
Krapny - (korunkové) zasazení
Vhodné pro: RAW (natural), fazetový brus
Oblíbená technika pro větší kameny, kdy drží drahokam na místě tzv. krapny – kovové pacičky. Vhodné pro fasování RAW (přírodních nebroušených) kamenů. Krapny bývají minimálně čtyři, může jich však být dle potřeby i více. Drahokam obklopuje jen minimum kovu, díky čemuž je krásně vidět a je plný světla.
Cargle – objímková obruba (komínek)
Vhodné pro: kabošon, fazetový brus.
Pevné a bezpečné zasazení. Vhodné jak pro kameny fasetované, vysoké výbrusy fasetovaných kamenů, tak i pro kabošony. Drahokam je ke šperků usazen pomocí obruby, která se vytvoří stlačením a následným naklepáním kovu přes okraj kamene.
Plné osazení - zatlačené zasazení
Vhodné pro: fazetový brus
Nejpoužívanější způsob fasování drahých fazetovaných kamenů do snubních prstenů. Kámen se usadí do hlubokého lůžka do těla prstenu. Následně se hrana lůžka zatepe přes hranu kamene. Kámen je tak maximálně chráněn a nevyčnívá nad povrch prstenu.
Toto osazení lze použit u prstenů z damasteelu, nerezu a titanu pouze pro diamanty. U prstenů ze stříbra a zlata je toto osazení možné také pro zirkony, moissanity, safíry, rubíny, české granáty a ostatní syntetické kameny.
Zrnka
Vhodné pro: fazetový brus, osazení do drahého kovu
Tradiční způsob osazení kamenů do těla prstenu. Zrnka vytvoří fasér opatrným vyrýpnutím z okolního kovu. Takto lze usadit kámen pouze do drahého kovu (zlato, stříbro). Pokud by chtěl zákazník takto usadit kámen do prstenu z nerezu, titanu nebo damasteelu, vždy je nutné udělat pod kamenem zlatou či stříbrnou ozdobu.
Frézované lůžko
Vhodné pro: RAW (natural), kabošon
Používáme pro osazení RAW kamenů a kabošonů lepením. Toto osazení se provádí většinou u prstenů z nerezové oceli, titanu a damasteelu. U těchto kovů nelze použít běžné zlatnické techniky, protože nejsou tak tvárné. V prstenu se vyfrézuje kruhové či eliptické lůžko, do kterého se kámen vlepí kvalitním epoxidovým lepidlem. Velkou výhodou je snadná výměna rozbitých kamenů.Kombinované techniky - osazení do stříbrného či zlatého lůžka
Vhodné pro: fazetový brus
Kombinované techniky využíváme pro osazení fazetovaných kamenů do oceli, titanu či damasteelu s vnitřním vsazeným lůžkem ze zlata nebo stříbra. Vzniká tak zajímavá kombinace kovů a drahého kamene. Ve výsledku se jedná o plné osazení.
Trn, trn s lůžkem
Vhodné pro: perlu nebo korálky
Na prstenu se vytvoří pevný trn, případně v kombinaci s lůžkem, na který se vlepí perla nebo kámen s vyvrtanou dírkou.
Zlaté suky
Jednoduchá, ale efektní ozdoba v podobě zlatého nýtku, který se zatepe do základního prstenu.
Kytičky
Mohou být vyrobeny ze zlata nebo stříbra. Jejich střed lze osadit drobnějším drahým kamenem.
Probrus
Jedná se o zajímavou ozdobu, kdy se vybrousí část prstenu a vyleští se. Na prstenu se tak vytvoří malé parabolické zrcátko. Tato ozdoba vynikne zejména v kombinaci s matovaným nebo hrubě matovaným povrchem prstenu.
Linka
Jemná vysoustružená linka, která obepíná celý prsten. Je možná ji zhotovit pouze na hladkých a pravidelných prstenech.
Ryté ozdoby
Povrch prstenu může být ozvláštněn individuální rytinou.
Dekorativní ražba
Do prstenu je možné vyrazit znaky abecedy, číslice a nebo vyrobit zcela originální raznici.